Hírek
2023.
KIÁLLÍTÁS: Új időszaki kiállításokat rendeztünk a Magyar Papírmúzeumban. "Petőfi 200" és "Csomagolási trendek, design, perspektívák, a csomagolás jövője" címmel. Látogatható 2023. április 28-tó szeptember 5-ig. A megnyitón is részt vettek egyesületi tagjaink.
MEGJELENT A Magyar Vízjel folyóirat 2022. évi négy száma, összesen 200 oldalon.
PAPÍR AKADÉMIA : 2022. június 3-4-ig egyesületi tagjaink oktatást tartottak a Magyar Papírmúzeumban restaurátorok, filológusok, könyvtárosok részére.
KIÁLLÍTÁS:
A Magyar Papírmúzeumban Dunaújvárosban új időszaki kiállítások nyíltak egyesületi tagjaink közreműködésével:
A Dunai Vasmű papírrelikviái (2022. szeptember 16- november 2-ig)
Petőfi Sándor emlékezetének papíremlékei (2022. szeptember 16- 2023. március 31-ig.)
Papírkarácsony négy időszaki kiállítás (2022. november 4 - 2023. április 18.)
- Jószolgálati Otthon Alapítvány Dunaújváros újrapapírból készült karácsonyi dekorációi
- Hunyadvári Szilvia csillagművész transzparens csillagai
- Harrach Ágnes svéd papírszívek
- Szentirmai Róbert karácsonyi papírdísz gyűjteménye
A magyar felvilágosodás 250. évfordulója - 1772-2022. (2022. április 1-szeptember15-ig)
Kézzel festett történelem - Szalai Katalin XXI. századi kódexíró-oklevélgrafikus kiállítása (2022. április 1-szeptember15-ig)
Lexikonok a tudás őrzői (2022. április 1-szeptember15-ig)
MEGJELENT a MAPAVIT kiadásában: Pelbárt Jenő Hét évszázad vízjelei Magyarországon (1310-2010) című vízjelkatalógusa 414 oldalon, 700 vízjel rajzával. A kőnyvben a szerző köszönetét fejezi ki mindazoknak az intézményeknek és személyeknek, akik segítették a szerző vízjelkutató munkáját és a kiadvány elkészítését.
Részletes ismertető https://vizjel.webnode.hu/het-evszazad-vizjelei-magyarorszagon/ weboldalon.
A könyv kiadását támogatta a :
MEGJELENT A Magyar Vízjel folyóirat idei négy száma, összesen 200 oldalon.
PAPÍRMERITÉS az Óbudai Wldorf Iskolában: Székely László egyesületi tagunk 30 fő kisdiák részére nagy sikerű foglalkozást tartott a nyári szünetben. A gyerekek a Madonna vízjeles merítőszitával készíthettek saját kezűleg papírt.
KUTATÁS HAZAI INTÉZMÉNYEKBEN: az Oszágos Széchényi Könyvtárban és az Országos Levéltárban folytattuk kutatási terveinket a vízjel adatbázis bővítés érdekében.
PAPÍRIPAR: Megjelentek a PAPÍRIPAR folyóirat 2019. évi számai. A folyóirat főszerkesztője 2017 óta egyesületünk elnöke és szerkesztő bizottságában többen részt vesznek egyesületünk tagjai közül. Bővebben: https://magyarpapirmuzeum.webnode.hu/papiripar-folyoirat/
MAGYAR VÍZJEL: Megjelentek a Magyar Vízjel folyóirat XVII. évfolyam 46-49 számai, összesen 220 oldal terjedelemben.
PAPÍR AKADÉMIA: október 3-4-én a Magyar Papírmúzeumban rendezett képzés megtartásában egyesületünk szakemberei ismételten részt vettek.
KUTATÓÚT ZÁGRÁBBAN: szeptember 16-20-ig Zágrábban az Állami Levéltárban, a Városi Múzeumban és az Érseki levéltárban kerestük két papírmalom írásos dokumentumait és vízjeleit, Nova Ves és Nova Villa nyomában címmel. A kutatási útról és az eredményekről a Papíripar és Magyar Vízjel folyóiratban részletesen beszámolunk.
MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA: Június 22-én a Múzeumok éjszakáján a POSTAMÚZEUMBA visszük el a Kalandos Papírtörténet vándorkiállítási anyagot. A látogatók a papír történetével és a papírmerítés rejtelmeivel ismerkedhetnek meg.
KUTATÁSI PROJEKTEK HATÁRON TÚL: Folytatjuk azokat a határon túli projektjeinket, melyeket Mór György újvidéki tagunk végez. Az Oktoih II. papírjának és vízjeleinek leírása (Cetinje 1494 (1496?), valamint az Újvidéki Levéltárral együttműködve a magyar és osztrák-magyar uralkodók szerbeknek kiadott kiváltságlevelei és azok másolatainak papírjai és vízjelei.
Kérjük, hogy adójuk 1 %-ával segítsék a Magyar Papír- és Vízjeltörténeti Társaság tevékenységét. Adószámunk: 18196652-1-42.
Egyesületünk közhasznú tevékenységet folytat a magyar papír-és vízjeltörténeti emlékek felkutatása, rekonstruálása, restaurálása, védelme, megőrzése, dokumentálása, hagyományos és digitális tárolása, valamint a tudományos kutatási eredmények széleskörű közzététele érdekében.
Az adó 1 százalék felajánlásához szükséges nyomtatvány rendelkező nyilatkozata az adóbevallás részét képezi, EGYSZA néven található.
Honlap: https://vizjel.webnode.hu/magyar-vizjel-folyoirat/
PAPÍRIPAR: Megjelent a PAPÍRIPAR folyóirat legújabb száma. A folyóirat főszerkesztője 2017 óta egyesületünk elnöke és szerkesztő bizottságában többen részt vesznek egyesületünk tagjai közül. Bővebben: https://magyarpapirmuzeum.webnode.hu/papiripar-folyoirat/
KIÁLLÍTÁS: Budakeszin az Erkel Ferenc Művelődési Központban 2017. április 22-26-ig, a Föld Napja ünnepségsorozat keretében a Kalandos Papírtörténet interaktív vándorkiállításunk volt látható. A kiállítást délelőttönként a helyi iskolások és óvodások szervezetten látogatták, délutánonként a nagyközönség tekintette meg. Látogatottság 350 fő.
OTDK: 2017. április 7-én az Országos Tudományos Diákköri Rendezvénysorozat keretében Dunaújvárosban, a Magyar Papírmúzeumban egyesületi tagjaink tárlatvezetéseket tartottak az ország különböző pontjairól és a határon túlról érkező magyar diákoknak
NEMZETKÖZI KAPCSOLATOK: 2017. március 22-én a Belgrádi Nemzeti Könyvtárból 8 fős küldöttséget fogadtunk a Magyar Papírmúzeumban Dunaújvárosban. A találkozást Mór György (MAPAVIT) újvidéki egyesületi tagunk szervezte.
CIVIL KORZÓ: Bemutatkozott a Hamburger Látogatóközpont - Magyar Papírmúzeum a 7. kerületi civil szervezetek rendezvényén az Ellátóházban 2016. november 19-én.
NEMZETKÖZI KAPCSOLATOK: November 18-án az Osztrák Tudományos Akadémián Bécsben megbeszélésen vettek részt egyesületi tagjaink a vízjel adatbázisaink összekapcsolásának lehetőségeiről, és a vízjel kutatást segítő legújabb eszközökről tájékozódtak.
VÁNDORKIÁLLÍTÁS: A Kalandos papírtörténet vándorkiállítás 2016. június 1-3-ig Tiszakécskén az Ókécskei Közösségi Házban is bemutatkozott, nagy sikerrel. A három nap alatt több mint 500 látogató volt, főleg diákok és tanárok. A Kecskeméti Televízió riportfilmet is készített a helyszínen, amit itt lehet megtekinteni, kb. a 8. perctől a 14. percig: Kalandos papírtörténet film. Riporter Gál Orsolya.
RENDEZVÉNY: JÓ7 - Civil Korzó Budapesten a VII. kerületben, a Klauzál téren 2015. október 3-án 10-20 óráig. A rendezvényen nagy sikerrel mutatkozott be a Kalandos Papírtörténet vándorkiállítás és múzeumpedagógiai foglalkozás is.
ELŐADÁS: 2015. szeptember 28-án a PNyME Restaurátor Szakosztály szakmai napján A Vizsolyi Biblia vízjelei és a református Szentírás XXI. századi újjászületése: a Vizsolyi Biblia-projekt címmel Pelbárt Jenő előadása. A magyar kultur- és nyomdászattörténet egyik legjelentősebb munkájaként számon tartott, 1589-90-ben Rákóczi Zsigmond vizsolyi kúriájában felállított Mantskovit-nyomdában készült Vizsolyi Biblia és a könyvtest papíranyagának rövid története. A három OSZK példány alapján rekonstruált vízjelanyag szimbólumai és származásuk. A Vizsolyi Biblia papírszükséglete és a korabeli nyomdászati teljesítmény a számok tükrében.
ELŐADÁS: 2015. február 16-án a Pelbárt Jenő: A magyar vízjelkincs állat-vízjelei című előadása az OSZK-ban a PNYME Restaurátor Szakosztály szakmai napján. Az előadás 56 állatfaj jellegzetes vízjel alakjait, az állat-vízjeleket használó magyar papírmalmokat és a vízjellé vált állatfajok szimbolikáját ismerteti.
HANGANYAG: 2015. január 12-én az Érd FM rádióban riport hangzott el a vízjelekről, a magyarországi kutatásokról, a MAPAVIT tevékenységéről, a Digitális Magyar Vízjel Adatbankról és a leendő paprmúzeumról. Dr. Diószegi György Antallal beszélgetett a rádió riportere.
CIKKSOROZAT: Az újvidéki Családi Kör című hetilapban 2014-ben indult és 2015-ben fejeződött be az a hatrészes cikksorozat, amely Mór György vízjelkutató munkájáról, Habram Mária tollából jelent meg. Címe: A čerevići forrástól indult vízjeltörténet – A kiváncsi érdeklődéstől a történelmi kutatásig nemesedett Mór György munkássága. Az újsághoz érkezett visszajelzésekből láthatjuk, hogy a cikksorozat felkeltette a vajdasági olvasók érdeklődését is a régi papírokban rejtőző vízjelek, és a hozzájuk kapcsolódó történelmi események iránt.
2014.
ELŐADÁS: A PNYME Restauráror Szakosztály konferenciáján az OSZK-ban 2014. december 8-án dr. Diószegi György Antal genealógus, művelődéstörténet kutató „Dózsa György és Werbőczy István kora 500 év távlatából" és Pelbárt Jenő filigranológus „A Werbőczy Tripartitum könyvek vízjelei (1517-1701)" című előadása.
HANGANYAG: dr. Diószegi György Antal genealógus, művelődéstörténet kutató az Érd FM rádióban 2014. november 24-én Pulszky Ferencről emlékezett meg, akinek a 18. századi őse Spillenberg-lány volt, a híres TEPLIC papírmalom alapító Spillenberg Sámuel orvosdoktor utóda.
KÖNYV: a Vajdasági Múzeum Évkönyvében megjelent Lidija Mustedanagic - Mór György: A vízjel fenoménja és új nézet a XVI. századi négyes evangélium keletkezésének helyéről és idejéről című tanulmánya szerb nyelven. Eredeti címe: Fenomen vodenog znaka i novi pogled na mesto i vreme nastanka „Rokopisnog Cetvorojev Andelja iz 16. veka” .
VÁNDORKIÁLLÍTÁS: A Kalandos papírtörténet folytatódik Telkiben a Pipacsvirág Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában 2014. november 4-én.
ELŐADÁS Újvidéken: Mór György előadása A cserevicsi postaállomás vízjelei 2014. október 7-én az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban.
VÁNDORKIÁLLÍTÁS a MAPAVIT és a Magyar Papírmúzeumért Alapítvány rendezésében: Kalandos papírtörténet című kiállítás 2014. szeptember 24-től a Bárdos Lajos Általános Iskolában Dunakeszin. Kurátor Pelbárt Jenő.
AUGUSZTUS 20. Magyarország nemzeti és állami ünnepe. I. István király temetésének és szentté avatásának évfordulója, Szent István király ünnepe, az új kenyér ünnepe, 1949-1989 között az Alkotmány ünnepe.
Pelbárt Jenő: Szent István-vízjel - Magyar Vízjel, 2010. 15. szám, 39-40. oldal
KIÁLLÍTÁS: FABRIANO papírmalom az idén ünnepli alapításának 750. évfordulóját (1264-2014). Ebből az alkalomból nagyszabású kiállítást rendez a Leonardo da Vinciről elnevezett (MUST) Milánói Nemzeti Múzeum Tudomány és Technika Intézete. A megnyitó ünnepség 2014. április 4-én lesz Fabrianoban, a nagyközönség számára pedig április 5-től lesz látogatható. A jubileumi ünnepség és kiállítás a milanói múzeum és a fabrianoi Gianfranco Fedrigoni Alapítvány, a Papír és a Papírtudomány Európai Intézete (ISTOCARTA) együttműködésével valósult meg.
Varázslat papírral és fénnyel - Vízjelkutatás határok nélkül! című pályázat eredményhirdetése.
Külön örömünkre szolgál, hogy nemcsak Magyarországról, hanem Erdélyből és a Vajdaságból is érkeztek pályázatok.
I. helyezett: Döbröntei Dávid Bence 15 éves, Pápa
(könyvek 1651-ből, 1751-ből, 1753-ból, 1936-ból a Pápai Református Könyvtár és a Pápai Jókai Mór Városi Könyvtár anyagából)
II. helyezett: Mór Stefán 9 éves, Újvidék (irat 1832-ből)
III. helyezett: Berszán-Arus Dániel 13 éves, Gyergyószentmiklós (irat 1794-ből)
2013.
PÁLYÁZAT: Varázslat papírral és fénnyel - Vízjelkutatás határok nélkül! Pályázati határidő lejárt 2013. december 30-án!
A pályázaton részt vehet minden, Magyarországon vagy a határon túl élő felnőtt személy vagy iskoláskorú fiatal. Várjuk a Felvidéken, Erdélyben, Kárpátalján, Délvidéken élő, vízjelek iránt érdeklődők jelentkezését is. A részletes kiírás itt olvasható: Varázslat papírral és fénnyel - Vízjelkutatás határok nélkül!
ELŐADÁS: Budapest Főváros Levéltárában 2013. december 9-én. Előadó: Pelbárt Jenő: TEPLIC papírmalom vízjelei.
RÁDIÓINTERJÚ: 2013. szeptember 4-én a Kossuth Rádió "Belépő" című műsorában. A riporter Pelbárt Jenővel és Diószegi György Antallal beszélgetett a vízjelekről, TEPLIC papírmalom alapításáról, a híres Spillenberg Sámuel orvosdoktor alapítóról, az OSZK-ban rendezett kiállítás kapcsán.
KIÁLLÍTÁS az OSZK és a MAPAVIT közös rendezésében: Rejtélyes vízjelek - TEPLIC papírmalom 400 éves öröksége (1613 - 2013) Az Országos Széchényi Könyvtár Ereklyeterében 2013. szeptember 3. és november 16. között rendezett papír,- vízjel és ipartörténeti kiállítás.
Pelbárt Jenő, a kiállítás kurátora a megnyitón
KÖNYVBEMUTATÓ Előadó: dr. Diószegi György Antal.
ÚJ KÖNYV: Pelbárt Jenő: TEPLIC papírmalom vízjelvilága - Magyar Papír- és Vízjeltörténeti Társaság, Budapest, 2013. 276 oldal
Dr. Diószegi György Antal ismerteti a könyvet
https://www.oszk.hu/rendezvenyek/rejtelyes-vizjelek
TEPLIC EMLÉKÉV 1613-2013.
Részletek: TEPLIC-PROJEKT
Varázslat papírral és fénnyel - Vízjelkutatás határok nélkül! című pályázat meghosszabítva 2013. december 30-ig.
Memory of paper magyar A Bernstein Memory of paper program keretében a magyar nyelvű adatbázis feltöltésre került. A honlap a papír szakmai történetéről szól. Forrásai: európai papírtörténeti kutatások, papírkészítési dokumentumok, papírjellemzők (szerkezeti, technikai), papíradatbáziok, digitális alapú tanulmányok. A fejlesztés folyamatos.
Watermark-Terms / Vízjel-szakkifejezések és ikonok
2012.
ÚJ KÖNYV: Társaságunk kiadásában megjelent a Magyar részvény-vízjelek (1795-1949) című könyv.
COMMEMORATIO OMNIUM FIDELIUM DEFUNCTORUM Halottak napján tisztelettel emlékezünk vízjelkutató tudósainkra dr. Bogdán István (1922-2001) papírtörténészre, Dr. Demény Lajos (1929-2010) történészre, dr. Pelbárt Éva (1952-2010) alapító tagunkra és dr. Nagybákay Antal Zelmos (1918-2004) genealógusra.
NEMZETKÖZI KAPCSOLATOK Az Osztrák Tudományos Akadémia BERSTEIN programja keretében egyesületünk felkérést kapott, hogy készítsük el a Memory of paper hatnyelvű (angol, német, francia, spanyol, olasz, orosz) adatbázis magyar nyelvű változatát. Az idegennyelvű filigranológiai szakkifejezéseket átültettük magyar nyelvre, ennek alapján az adatbázis feltöltését az osztrák számítástechnikai szakemberek megkezdték.
KIÁLLÍTÁS 2012. július 25-29. Vizsoly Magyar papír- és vízjeltörténeti vándorkiállítás
ÚJ! PÁLYÁZAT: VARÁZSLAT PAPÍRRAL ÉS FÉNNYEL - VÍZJELKUTATÁS HATÁROK NÉLKÜL!
Egyesületünk pályázatot hirdet határon innen és túl a vízjelkutatást művelők és érdeklődők számára, korhatár nélkül. Közzétéve a MAPAVIT és a Pályázatfigyelő - PAFI honlapján. Részletek a Pályázatok aloldalán.
ELŐADÁS 2012. május 21-én az OSZK-ban előadást tartott Pelbárt Jenő „Két régi papírmalom és múzeum Duszniki Zdrój és Velké Losiny - 2012 áprilisában tett látogatásunk tapasztalatai" címmel.
HONLAPOK Három új honlapot indítottunk:
Kutatóink és a munkánkat figyelemmel kísérő érdeklődők számára részletesebb, naprakészebb információkat szándékozunk közzétenni ezen a honlapon Magyar Papír- és Vízjeltörténeti Társaság új honlapja
Másik új honlapunk üzemeltetésének célja a hazai papír- és vízjeltörténeti szakirodalom bemutatása Vízjel szakirodalom
Elkészült Pelbárt Jenő papír- és vízjeltörténeti bibliográfiája
KITÜNTETÉS Magyarország köztársasági elnöke a „MAGYAR ÉRDEMREND lovagkeresztje” kitüntetést adományozta egyesületünk tagjának dr. Diószegi György Antal jogtanácsosnak, történésznek „több mint három évtizedes, a magyarországi görögség története, a magyar-görög múlt és nemzetbarátság feltárása, kutatása és publikálása terén végzett munkájáért, a hazai görög civil szervezetekben végzett tevékenysége elismeréseként ”.
2011.
A VÍZJELKINCS-VADÁSZAT nyertesei által begyűjtött vízjelekről részletes cikk jelent meg a Magyar Vízjel folyóirat 17. számában:
„Vízjelkincs-vadászat”, a MAPAVIT gyermek és ifjúsági pályázata, 2011
VÍZJELKINCS-VADÁSZAT - Pályázat tudóspalántáknak
Kutass velünk! Keresd a papírba rejtett vízjelkincset! A Magyar Papír- és Vízjeltörténeti Társaság – MAPAVIT – gyermek és ifjúsági pályázatot hirdetett a régi papírok vízjeleinek felkutatása és keletkezési adataik felderítése érdekében. A pályázat célja nemzeti kultúránk hagyományainak megőrzése, dokumentálása. A pályázat kiírásra került 2011. június 1-jén. Beküldési határidő 2011. november 30., eredményhirdetés 2011 december 20. volt. (A pályázat teljes szövege a Pályázat menü aloldalán is olvasható, közzétéve az egyesület honlapján és a Pályázatfigyelőben: VÍZJELKINCS-VADÁSZAT pályázat tudóspalántáknak
A pályázat nyertesei: közzétéve az egyesület honlapján
1. helyezett: Berszán Árus Dániel 12 éves, Gyergyószentmiklós
(levél 1798-ból)
2. helyezett: Rózsár Panna 10 éves, Pécs (könyv 1911-ből)
3. helyezettek: Czigány Máté 17 éves, Zalaegerszeg (számla 1806-ból) és Döbröntei Dávid Bence 13 éves, Pápa (könyv 1833-ból)
2010.
GENTILIS EMLÉKÉREM alapítva 2010. február 5-én
Gentilis emlékérem alapító okirat
A magyar papírhasználat és papíralapú történelem 700 éves évfordulója alkalmából lezajlott rendezvénysorozat megvalósításához kimagasló segítséget nyújtók részére átadásra kerültek a Gentilis emlékérmek.
FILIGRANOLÓGIAI FOGALOMTÁR
Megjelent a Magyar Vízjel 2010/14. számában. 52 oldal
PAPÍRMÚZEUM Helyet és szponzorokat keresünk a múzeum számára.
700 éves évforduló rendezvénysorozat
2010. áprilisától decemberig a magyar papírhasználat és papíralapú történelem 700 éves évfordulója alkalmából
Budapesten négy helyszínen: Országos Széchényi Könyvtár, Magyar Országos Levéltár, Budapest Főváros Levéltára, Bélyegmúzeum
KONGRESSZUS
Nemzetközi Papír- és Vízjeltörténeti Kongresszus 2010. május 3-5.
Budapest, Budavári Palota F épület, Országos Széchényi Könyvtár, kongresszusi terem.
Elhangzott: 20 előadás Nemzetközi Papír- és Vízjeltörténeti kongresszus előadások
Díszvendég: Anna-Grethe Rishel az IPH elnökasszonya Anna-Grethe Rishcel megnyitó beszéd
Támogatta: a Nemzeti Kulturális Alap
Utolsó frissítés: 2023. április 15.