Kalandos papírtörténet vándorkiállítás 2014.
Vándor papírmerítő műhely Ázsiában a 10-12. századból
Papírsimogató
Könyvjelző készítés szárazbélyegzővel
Vándorkiállítás Telkiben, 2014
Debreczeny Luca, Barta Péter, Finkbeiner Nico 6. c osztályos tanulók
A papírkészítés története kiállítás
Novemberben minden felsős osztály a papírkészítésről szóló kiállításon és előadáson vett részt az iskolában. A szervezők röviden elmesélték és tablók segítségével bemutatták a papírkészítés történetét, amely az ókorig nyúlik vissza. Megbeszéltük, mi a különbség az ókori Egyiptomban használt papirusz és a papír között.
Megtudtuk, hogy az ókori Kínában miből és hogyan készítették a papírt, és az hogyan jutott el Európába. Mikor használták először Magyarországon a papírt. Hol voltak papírgyárak és hogyan működtek. Érdekes volt a vízjeles papírokról és a papírpénzről szóló bemutató is.
A kiállításon merítettünk is papírt az előadók segítségével. Papírzúzalékkal teli vízbe merítettünk egy szitát, amelyből a víz kifolyt, a zúzalék rajta maradt. Miután ezt leborítottuk a szitáról, még meg kellett száradnia, utána hazavihettük a vagy méhecskével, vagy rózsával díszített lapokat.
Egy fémszerkezettel mintát nyomhattunk különböző vastagságú papírlapokra, melyeket szintén magunkkal vihettünk.
Megtapogathattunk egy különféle papírfajtákkal teli görgőt is.
Megnéztünk egy makettet, amely azt mutatta be, hogyan készítették régen a papírt egy magyarországi műhelyben. Minden helyiségben más-más munkafolyamatot végeztek az apró emberek.
Végezetül totót töltöttünk ki a kiállításon látottakkal és hallottakkal kapcsolatban, és aki hibátlanul teljesítette, dicséretet kapott.
21. századi „papírmerítő vándorlegény” a vízjeles merítőszitával
Vándor papírmerítő műhely Ázsiában a 10-12. századból
Papírsimogató
Könyvjelző készítés szárazbélyegzővel
© 2012 Minden jog fenntartva.